Symulator ambulansu, to jedyne tego typu urządzenie w Europie
Od marca 2014 Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach wzbogaciło się o symulator ambulansu.
Nie było do tej pory miejsca szkoleniowego w Polsce, w którym ekipy ratowników mogłyby w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych przećwiczyć całą akcję ratunkową – począwszy od wezwania do wypadku, poprzez transport poszkodowanego, a kończywszy na dostarczeniu go szpitala lub lądowisko helikoptera.
Kabina kierowcy i przedział medyczny zostały umieszczone na tzw. platformach Stewarta, na których opierają się współczesne symulatory. Ich oprogramowanie gwarantuje poruszanie się obu części symulatora w taki sposób, aby jak najwierniej odwzorować rzeczywiste doznania podczas ruchu pojazdu u kierowcy oraz zespołu medycznego. Dodatkowe efekty zapewnia system wizualizacji warunków na drodze.
Zaprogramować można przeróżne parametry trasy np: deszcz, mgłę, śnieżycę, silny wiatr, oblodzenie, jazdę w mieście po bezdrożach czy w terenach górskich. Wszystko jest tak realne że zespół ratowniczy oraz pacjent na pewno odczują np: uderzenie pojazdu w krawężnik czy nierówności na drodze.
Program ćwiczeń zakłada wykorzystanie realistycznych scenariuszy. Wszystko zaczyna się na stanowisku dyspozytorskiego. Tu przyjmowane jest zgłoszenie, następnie zespół ratowniczy bezprzewodowo otrzymuje polecenie wyjazdu, a szczegóły zgłoszenia przesyłane są do wnętrza ambulansu. Personel musi w zaprogramowanych wcześniej warunkach dojechać do pacjenta, udzielić mu pomocy (symulatory pacjentów pozwalają np. ćwiczyć postepowanie w przypadku zawału czy porodu) i dowieźć poszkodowanego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub na lądowisko helikoptera ratunkowego. Cała akcja dzieje się w czasie rzeczywistym. [?]
Dotychczas w naszym kraju nie było tego typu szkoleń dla kierowców oraz personelu samochodów specjalnych. Jest to doskonały sposób na bezpieczne podnoszenie umiejętności w każdych warunkach drogowych, z możliwością aranżowania nagłych zdarzeń, które mogą wystąpić podczas jazdy.
Klasycznego instruktażu zastępuje nowoczesny trening praktyczny – symulacyjny podczas którego zespół nie musi sobie wyobrażać jak niektóre czynności wykonuje się podczas jazdy , a efekty założonego scenariusza widać od razu.